Prodej pozemku pro výstavbu RD aneb Jak si prověřit inženýrské sítě na hranici pozemku

10.11. 2015

Také hledáte vhodný pozemek pro výstavbu vašeho rodinného domu? Sledujete-li inzeráty tohoto typu pravidelně, jistě vás nepřekvapí větička, umístěná obvykle na konci celého textu: „Inženýrské sítě na hranici pozemku.“ Pak přijedete s makléřem na místo určení a on mávne rukou podél hranice pozemku a řekne: „Tady vede plyn, je to asi 1 metr od hranice parcely. Tamhle je sloup elektřiny, z něho se můžete napojit. A kanalizace by měla vést asi tudy.“ Pokud působí makléř dostatečně sebejistě, asi jeho tvrzení uvěříte. A v duchu si říkáte: „Je to přece uvedeno i v inzerátu, který jsme našli na internetu. A makléř to musí vědět, když ten pozemek prodává.“

Důvěřuj, ale prověřuj

Ano, měl by to vědět, ale nespoléhejte jen na tvrzení makléře. Ještě než se rozhodnete a začnete vyřizovat úvěr pro váš vysněný pozemek, sami si raději ověřte, které inženýrské sítě jsou opravdu v dosahu, nebo přímo prochází nabízeným pozemkem. Přítomnost inženýrských sítí na pozemku totiž znamená pro stavebníka vždy určitá omezení (platí zde tzv. ochranné pásmo), jejich absence v blízkosti pozemku může celou výstavbu zase značně prodražit.

Jak tedy postupovat? V následujících odstavcích vám ukáži, jak rychle a z pohodlí domova získat v elektronické podobě všechny potřebné informace o průběhu inženýrských sítí a poloze příslušných technologických zařízení (elektro a datové kabely, plyn, pitná a splašková voda). Předem si zjistěte příslušné číslo parcelní pozemku, nebo pozemků, které vás zajímají a kdo je jejich vlastníkem. Potřebné údaje Vám sdělí makléř, nebo si je sami můžete zjistit, když se podíváte do katastru nemovitostí (bezplatný on-line přístup). Tyto informace vám usnadní práci při vyplňování  následujících elektronických formulářů.

Jak získat vyjádření z ČEZu

Najděte si webovou stránku Geoportálu Skupiny ČEZ a zde najdete jednoduchý návod jak postupovat. Přečtěte si krátký návod nebo rovnou pokračujte na rozcestník Geoportálu, vyberte  Sdělení o existenci sítí a zadejte novou žádost. Vyplňte základní údaje o sobě a otevře se vám formulář pro zadání údajů o pozemku, který je potřeba vyplnit (obr. 1).

obr. 1 formulář ČEZu pro sdělení o existenci sítí

Obr.1 Formulář pro sdělení o existenci sítí

Zde už postupujete přesně podle zadání: např. vyplňíte katastrální území a číslo parcely, vyznačíte zájmové území, tzv. polygon (obr. 2). S ohledem na to, že sítě jsou často vně hranice zájmového pozemku, označte zájmové území vždy s určitým přesahem (např. včetně příjezdové komunikace, jdoucí podél pozemku a pod.).

obr.2 vymezení zájmového území

Obr.2 Vymezení zájmového území

Po odkliknutí pokračujte ve vyplňování dalšího formuláře (v kolonce typ žádosti vyberte „prodej, nákup, výpůjčka pozemku“) a vyplňte všechny požadované údaje. Pokud formulář nabízí více možností pro výběr požadovaných informací, zaklikněte všechny možnosti. Odklikněte formulář…. A první žádost je úspěšně odeslána (obr. 3).

Obr.3 Žádost úspěšně odeslána

Obr.3 Žádost úspěšně odeslána

Obvykle v horizontu několika hodin vám přijde odkaz na požadované vyjádření včetně situačního výkresu sítí do vaší e-mailové schránky, které si můžete po zadání hesla stáhnout (obr. 4).

Obr. 4 Přístup do úložiště dat

Obr.4 Přístup do úložiště dat

Vše je ve formátu PDF (obr. 5). Pokud jste při vyplňování formuláře zatrhli  hned na začátku obě  možnosti, do Vaší e-mailové schránky dostanete vyjádření ze dvou různých divizí ČEZ (ČEZ Distribuce, a. s a ČEZ ICT Services, a. s.). Pro budoucího stavebníka jsou důležitá obě dvě.

Obr. 5 Data jsou připravena ke ztáhnutí

Obr.5 Data jsou připravena ke ztáhnutí

Jak získat vyjádření z RWE

Najít potřebný formulář na stránkách RWE je docela dřina (obr. 6). I mně to zabralo při psaní tohoto článku dost času. Nakonec jsem si musel pomoci příslušným odkazem, nalezeným v mé starší emailové korespondenci.

obr.6 RWE -úvodní formulář

obr.6 RWE -úvodní formulář

Vlastní formulář působí uživatelsky příjemněji než ten od ČEZu a jeho vyplnění zabere jen pár minut (obr. 7, 8).

obr.7 Pokračujeme v zadávání údajů formuláře

obr.7 Pokračujeme v zadávání údajů formuláře

 
Obr. 8 Zakreslení zájmového území

Obr.8 Zakreslení zájmového území

Způsob vyplnění vaší žádosti, stejně tak jako rychlost jejího vyřízení, elektronicky, zasláním na zadanou e-mailovou adresu, je obdobný jako v předchozím případě. Konečně něco funguje jak má :-).

Severomoravské vodovody a kanalizace (SMVaK): do třetice všeho dobrého

Pokud chcete podat žádost o vyjádření elektronickým formulářem, pro spuštění aplikace je potřeba použít internetový prohlížeč Internet Explorer. Vstupní stránku pro vyplnění formuláře najdete zde ( obr. 9).

obr. 9 žádost SMVaK

obr.9 Žádost SMVaK

Postup pro vyplnění žádosti o stanovisko je obdobný jako v předchozích dvou případech. Jen uživatelské prostředí je o něco méně příjemné, což se projevuje hlavně při zakreslení polygonu větších rozměrů. Na vyřízení a zaslání stanoviska si v tomto případě počkáte o něco déle, obvykle počítejte se lhůtou 12-14 dnů (dle mých zkušeností), maximální stanovená lhůta pro vyřízení je 30 dní.

Rychle a zdarma

Pokud požádáte o výše uvedená stanoviska elektronickým formulářem, a stejným způsobem je vám i odpovězeno, jedná se o rychlou a zatím stále bezplatnou službu veřejnosti (pokud žádáte jako fyzická osoba).

Uvažujete-li proto vážněji o koupi nějakého pozemku, určitě zainvestujte hodinu svého času na prověření těchto základních informací. A učiňte tak dříve, než podepíšete jakoukoliv smlouvu s realitní kanceláří nebo prodávajícím. Můžete se tak vyhnout případnému zklamání na jedné nebo druhé straně.

Poděkování

K napsání tohoto příspěvku mě inspirovali kamarádi Tereza a Honza Hirešovi při našem říjnovém povídání v Čajovně Harmonie, o tom jak si správně vybrat pozemek pro budoucí výstavbu. Moc jim za jejich podnět děkuji.

Pomohl Vám tento článek? Dejte mu lajk a sdílejte ho svým přátelům  🙂